RP30-243.3SFW/N
Recom Power
Product No:
RP30-243.3SFW/N
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 30W
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP30-FW (30W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Efficiency 86%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 30 W
Package / Case 6-DIP Module
Product Status Active
Control Features Enable, Active Low
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Base Product Number RP30-243.3
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 7.5A