RP30-4805DF-HC
Recom Power
Product No:
RP30-4805DF-HC
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 30W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP30-F (30W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Efficiency 90%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 30 W
Package / Case 6-DIP Module
Product Status Active
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -5V
Voltage - Output 3 -
Base Product Number RP30-4805
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 3A, 3A