Home / DC DC Converters / RP30-4815DEW/N-HC
RP30-4815DEW/N-HC
Recom Power
Product No:
RP30-4815DEW/N-HC
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 30W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP30-EW (30W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 86%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 30 W
Package / Case 8-DIP Module, 7 Leads
Product Status Active
Control Features Enable, Active Low
Size / Dimension 2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Base Product Number RP30-4815
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 1A, 1A