Home / DC DC Converters / RP40-2412SFR/N-HC
RP40-2412SFR/N-HC
Recom Power
Product No:
RP40-2412SFR/N-HC
Manufacturer:
Recom Power
Package:
6-DIP Module
Batch:
Datasheet:
Description:
DC DC CONVERTER 12V 40W
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP40-FR (40W)
Package Tray
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 92%
Applications ITE (Commercial), Railway
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 40 W
Package / Case 6-DIP Module
Product Status Active
Control Features Enable, Active Low
Size / Dimension 2.24" L x 1.00" W x 0.66" H (56.8mm x 25.4mm x 16.8mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number RP40-2412
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 3.333A