Home / DC DC Converters / RP40Q-11048SRUW/N
RP40Q-11048SRUW/N
Recom Power
Product No:
RP40Q-11048SRUW/N
Manufacturer:
Recom Power
Package:
Quarter Brick
Batch:
Datasheet:
Description:
DC DC CONVERTER 48V 40W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP40Q-RUW (40W)
Package Tray
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 89%
Applications ITE (Commercial), Railway
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 40 W
Package / Case Quarter Brick
Product Status Active
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number RP40Q-11048
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Input (Min) 16V
Current - Output (Max) 830mA