RP60-2405SG
Recom Power
Product No:
RP60-2405SG
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 5V 60W
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP60-G (60W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 90%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 60 W
Package / Case 8-DIP Module
Product Status Active
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number RP60-2405
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 40°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 12A