Home / DC DC Converters / RP90Q-11012SRW/P-HC
RP90Q-11012SRW/P-HC
Recom Power
Product No:
RP90Q-11012SRW/P-HC
Description:
DC DC CONVERTER 12V 84W
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP90-RW (90W)
Package Tray
Features OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 89%
Applications ITE (Commercial), Railway
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 84 W
Package / Case Quarter Brick
Product Status Active
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.74" H (57.9mm x 36.8mm x 18.8mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 4 -
Base Product Number RP90Q-11012
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Input (Min) 40V
Current - Output (Max) 7A