Home / DC DC Converters / RPA150E-4848SEW/P
RPA150E-4848SEW/P
Recom Power
Product No:
RPA150E-4848SEW/P
Package:
Eighth Brick
Description:
DC DC CONVERTER 48V 144W
Type Isolated Module
Series RPA150E (150W)
Package Box
Features Baseplate
Efficiency 91%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 144 W
Package / Case Eighth Brick
Product Status Active
Approval Agency cURus
Standard Number 62368-1
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 2.30" L x 0.90" W x 0.53" H (58.4mm x 22.8mm x 13.5mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 60V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 3A