Home / DC DC Converters / RPA150Q-11054SRUW/P
RPA150Q-11054SRUW/P
Recom Power
Product No:
RPA150Q-11054SRUW/P
Package:
Quarter Brick
Description:
DC DC CONVERTER 54V 151W
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 3
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type Isolated Module
Series RPA150Q (150W)
Package Box
Features Baseplate
Efficiency 89%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 151 W
Package / Case Quarter Brick
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus
Standard Number 62368-1
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 2.39" L x 1.54" W x 0.50" H (60.6mm x 39.0mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 54V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4.242 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 170V
Voltage - Input (Min) 14.4V
Current - Output (Max) 2.8A