Home / DC DC Converters / RPA20-2405SAW/N-HC
RPA20-2405SAW/N-HC
Recom Power
Product No:
RPA20-2405SAW/N-HC
Manufacturer:
Recom Power
Package:
6-DIP Module
Batch:
Datasheet:
Description:
DC DC CONVERTER 5V 20W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series POWERLINE RPA20-AW (20W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 88%
Applications ITE (Commercial), Railway
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 20 W
Package / Case 6-DIP Module
Product Status Active
Control Features Enable, Active Low
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.66" H (25.4mm x 25.4mm x 16.8mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number RPA20-2405
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 4A