RPC16104JTP
Kamaya Inc.
Product No:
RPC16104JTP
Manufacturer:
Kamaya Inc.
Package:
0603
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 100K OHM 1/4W 5% 0603
User Guide
Mfr Kamaya Inc.
Series RPC
Package Tape & Reel (TR)
Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Tolerance ±5%
Resistance 100 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0603
Temperature Coefficient ±100ppm/°C