
Recom Power
Product No:
RPMB12-3.0-CT
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 12V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.6735
8.6735
5
8.607
43.035
10
8.54145
85.4145
25
8.41054
210.2635
50
8.14758
407.379
100
7.359175
735.9175
250
7.227752
1806.938
500
7.096329
3548.1645
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | INNOLINE RPMB-3.0 |
| Package | Tube |
| Features | Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense |
| Efficiency | 93% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 25-BLGA Module |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | - |
| Control Features | Enable, Active Floating |
| Size / Dimension | 0.48" L x 0.48" W x 0.15" H (12.2mm x 12.2mm x 3.8mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Base Product Number | RPMB12-3.0 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 12.8V |
| Current - Output (Max) | 3A |
| Supplier Device Package | - |