
Recom Power
Product No:
RPMH5.0-0.5-CT
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 5V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.84
6.84
5
6.7393
33.6965
10
6.6424
66.424
25
6.4467
161.1675
50
6.25138
312.569
100
6.05606
605.606
250
5.86074
1465.185
500
5.470024
2735.012
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | INNOLINE RPMH-0.5 |
| Package | Tube |
| Features | Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense |
| Efficiency | 77% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 25-BLGA Module |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | - |
| Control Features | Enable, Active Floating |
| Size / Dimension | 0.48" L x 0.48" W x 0.15" H (12.2mm x 12.2mm x 3.8mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Base Product Number | RPMH5.0 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 65V |
| Voltage - Input (Min) | 6V |
| Current - Output (Max) | 500mA |
| Supplier Device Package | - |