RPP20-1212D/N
Recom Power
Product No:
RPP20-1212D/N
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 20W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series POWERLINE+ RPP20 (20W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 89.7%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 20 W
Package / Case 6-DIP Module
Product Status Obsolete
Control Features Enable, Active Low
Size / Dimension 1.60" L x 1.00" W x 0.48" H (40.6mm x 25.4mm x 11.7mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -45°C ~ 98°C
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 833mA, 833mA