RPP40-2412S-B
Recom Power
Product No:
RPP40-2412S-B
Manufacturer:
Recom Power
Description:
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series POWERLINE+ RPP40 (40W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 87.8%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP Module
Product Status Obsolete
Size / Dimension 2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -45°C ~ 75°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 3.33A