RPP40-4812S/N
Recom Power
Product No:
RPP40-4812S/N
Description:
DC DC CONVERTER 12V 40W
Type Isolated Module
Series POWERLINE+ RPP40 (40W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 88.9%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 40 W
Package / Case 6-DIP Module
Product Status Obsolete
Control Features Enable, Active Low
Size / Dimension 2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 2.25 kV
Operating Temperature -45°C ~ 78°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 3.33A