RPP50-243.3S/N
Recom Power
Product No:
RPP50-243.3S/N
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 50W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series POWERLINE+ RPP50 (50W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 86.6%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 50 W
Package / Case 6-DIP Module
Product Status Obsolete
Control Features Enable, Active Low
Size / Dimension 2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 2.25 kV
Operating Temperature -45°C ~ 58°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 15A