
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
RPS-120-24-C
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 84W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
31.9675
31.9675
5
31.0289
155.1445
10
30.0884
300.884
25
29.14828
728.707
50
28.20778
1410.389
100
27.26766
2726.766
250
26.32735
6581.8375
500
21.09
10545
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | MEAN WELL USA Inc. |
| Type | Enclosed |
| Series | RPS-120 (120W) |
| Package | Box |
| Features | Adjustable Output |
| Efficiency | 90% |
| Applications | Medical |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 84W (120W Forced Air) |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CB, CE, cURus, TUV |
| Voltage - Input | 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC |
| Size / Dimension | 4.07" L x 2.44" W x 1.57" H (103.4mm x 62.0mm x 39.9mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Current - Output 1 | 3.5 A |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Base Product Number | RPS-120 |
| Voltage - Isolation | 4 kV |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C (With Derating) |