
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
RPS-120-48
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 84W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
27.132
27.132
10
25.5341
255.341
25
24.73648
618.412
50
23.93848
1196.924
100
23.14067
2314.067
250
22.34267
5585.6675
500
17.898
8949
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | MEAN WELL USA Inc. |
| Type | Open Frame |
| Series | RPS-120 (120W) |
| Package | Box |
| Features | Adjustable Output |
| Efficiency | 91% |
| Applications | Medical |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 84W (120W Forced Air) |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CB, CE, cURus, TUV |
| Voltage - Input | 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC |
| Size / Dimension | 4.00" L x 2.00" W x 1.14" H (101.6mm x 50.8mm x 29.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Current - Output 1 | 1.75 A |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Base Product Number | RPS-120 |
| Voltage - Isolation | 4 kV |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C (With Derating) |