
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
RPS-120S-27
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
AC/DC CONVERTER 27V 120W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
38.361
38.361
10
36.1057
361.057
25
34.97786
874.4465
50
33.84945
1692.4725
100
32.721135
3272.1135
250
31.59282
7898.205
500
25.308
12654
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | MEAN WELL USA Inc. |
| Type | Open Frame |
| Series | RPS-120S (120W) |
| Package | Box |
| Features | Adjustable Output, PFC, Universal Input |
| Efficiency | 94% |
| Applications | Medical |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 120W (150W Forced Air) |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CB, CE, cURus, EAC, TUV |
| Voltage - Input | 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC |
| Size / Dimension | 3.00" L x 2.00" W x 1.10" H (76.2mm x 50.8mm x 28.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Current - Output 1 | 4.44 A |
| Voltage - Output 1 | 27V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 5 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Base Product Number | RPS-120 |
| Voltage - Isolation | 4 kV |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C (With Derating) |