
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
RPS-120S-48
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 120W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
34.219
34.219
10
32.2031
322.031
25
31.19648
779.912
50
30.19005
1509.5025
100
29.183715
2918.3715
250
28.17738
7044.345
500
22.572
11286
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | MEAN WELL USA Inc. |
| Type | Open Frame |
| Series | RPS-120S (120W) |
| Package | Box |
| Features | Adjustable Output, PFC, Universal Input |
| Efficiency | 93.5% |
| Applications | Medical |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 120W (150W Forced Air) |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CB, CE, cURus, EAC, TUV |
| Voltage - Input | 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC |
| Size / Dimension | 3.00" L x 2.00" W x 1.10" H (76.2mm x 50.8mm x 28.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Current - Output 1 | 2.5 A |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 5 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Base Product Number | RPS-120 |
| Voltage - Isolation | 4 kV |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C (With Derating) |