
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
RPS-200-27-C
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
AC/DC CONVERTER 27V 143W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
55.556
55.556
5
53.8707
269.3535
10
52.18825
521.8825
25
50.50428
1262.607
50
48.82088
2441.044
100
47.13748
4713.748
250
37.760296
9440.074
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | MEAN WELL USA Inc. |
| Type | Enclosed |
| Series | RPS-200 (200W) |
| Package | Box |
| Features | Adjustable Output |
| Efficiency | 94% |
| Applications | Medical |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 143W (203W Forced Air) |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CB, CE, cURus, TUV |
| Voltage - Input | 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC |
| Size / Dimension | 4.07" L x 2.44" W x 1.57" H (103.4mm x 62.0mm x 40.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Current - Output 1 | 5.3 A |
| Voltage - Output 1 | 27V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Base Product Number | RPS-200 |
| Voltage - Isolation | 4 kV |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C (With Derating) |