
Recom Power
Product No:
RPX-0.5Q-CT
Manufacturer:
Package:
17-QFN (3x5)
Batch:
-
Description:
0.5A DC/DC-CONVERTER 'INNOLINE'
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.4435
5.4435
5
5.3618
26.809
10
5.28485
52.8485
25
5.12962
128.2405
50
4.97401
248.7005
100
4.81859
481.859
250
4.66317
1165.7925
500
4.352292
2176.146
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | RPX-0.5Q |
| Package | Bag |
| Features | Adjustable Output, Remote On/Off |
| Efficiency | 90% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 17-PowerLFQFN Module |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | - |
| Standard Number | - |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 0.20" L x 0.12" W x 0.06" H (5.0mm x 3.0mm x 1.6mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 0.8 ~ 34V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Current - Output (Max) | 500mA |
| Supplier Device Package | 17-QFN (3x5) |