
Recom Power
Product No:
RPX-1.5Q-CT
Manufacturer:
Package:
17-QFN (3x5)
Batch:
-
Description:
1.5A DC/DC-CONVERTER 'INNOLINE'
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.049
7.049
5
6.9521
34.7605
10
6.85045
68.5045
25
6.64924
166.231
50
6.44784
322.392
100
6.246345
624.6345
250
6.04485
1511.2125
500
5.64186
2820.93
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | RPX-1.5Q |
| Package | Bag |
| Features | Adjustable Output, Remote On/Off |
| Efficiency | 87% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Power (Watts) | 45 W |
| Package / Case | 17-PowerLFQFN Module |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | - |
| Standard Number | - |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 0.20" L x 0.12" W x 0.06" H (5.0mm x 3.0mm x 1.6mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 0.8 ~ 30V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Current - Output (Max) | 1.5A |
| Supplier Device Package | 17-QFN (3x5) |