
Recom Power
Product No:
RPX-4.0-CT
Manufacturer:
Package:
15-QFN (5.5x5)
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 1-7V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.569
8.569
5
8.4493
42.2465
10
8.3258
83.258
25
8.08108
202.027
50
7.83636
391.818
100
7.59145
759.145
250
7.346578
1836.6445
500
6.856815
3428.4075
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | INNOLINE RPX-4.0 |
| Package | Bag |
| Features | Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense |
| Efficiency | 87% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 15-PowerBQFN Module |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | - |
| Standard Number | - |
| Control Features | Enable, Active High |
| Size / Dimension | 0.22" L x 0.20" W x 0.16" H (5.5mm x 5.0mm x 4.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 1 ~ 7V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 3.8V |
| Current - Output (Max) | 4A |
| Supplier Device Package | 15-QFN (5.5x5) |