
TE Connectivity Passive Product
Product No:
RR01J180RTB
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 180 OHM 5% 1W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2755
0.2755
10
0.23465
2.3465
25
0.17024
4.256
50
0.1235
6.175
100
0.09158
9.158
250
0.0703
17.575
500
0.055385
27.6925
1000
0.038342
38.342
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Passive Product |
| Series | RR, Neohm |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Features | Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 180 Ohms |
| Composition | Metal Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 1W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.102" Dia x 0.268" L (2.60mm x 6.80mm) |
| Base Product Number | RR01J |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C |