
TE Connectivity Passive Product
Product No:
RR02J16RTB
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 16 OHM 5% 2W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.342
0.342
10
0.28595
2.8595
25
0.20786
5.1965
50
0.15067
7.5335
100
0.111625
11.1625
250
0.08569
21.4225
500
0.067507
33.7535
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Passive Product |
| Series | RR, Neohm |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Features | Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 16 Ohms |
| Composition | Metal Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 2W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm) |
| Base Product Number | RR02J |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C |