
TE Connectivity Passive Product
Product No:
RR02J1R8TB
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 1.8 OHM 5% 2W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3325
0.3325
10
0.2812
2.812
25
0.20406
5.1015
50
0.14801
7.4005
100
0.109725
10.9725
250
0.084208
21.052
500
0.066367
33.1835
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Passive Product |
| Series | RR, Neohm |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Features | Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 1.8 Ohms |
| Composition | Metal Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 2W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm) |
| Base Product Number | RR02J |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C |