
TE Connectivity Passive Product
Product No:
RR03J2K0TB
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 2K OHM 5% 3W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.418
0.418
10
0.304
3.04
25
0.22458
5.6145
50
0.16549
8.2745
100
0.12141
12.141
250
0.10032
25.08
500
0.082726
41.363
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Passive Product |
| Series | RR, Neohm |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Features | Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 2 kOhms |
| Composition | Metal Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 3W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm) |
| Base Product Number | RR03J |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C |