
TE Connectivity Passive Product
Product No:
RR03J68RTB
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 68 OHM 5% 3W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4275
0.4275
10
0.3078
3.078
25
0.22724
5.681
50
0.16758
8.379
100
0.12312
12.312
250
0.101688
25.422
500
0.083828
41.914
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Passive Product |
| Series | RR, Neohm |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Features | Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 68 Ohms |
| Composition | Metal Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 3W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm) |
| Base Product Number | RR03J |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C |