
TE Connectivity Passive Product
Product No:
RR03J8R2TB
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 8.2 OHM 5% 3W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.418
0.418
10
0.3021
3.021
25
0.22306
5.5765
50
0.16454
8.227
100
0.120745
12.0745
250
0.09975
24.9375
500
0.082251
41.1255
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Passive Product |
| Series | RR, Neohm |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Features | Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 8.2 Ohms |
| Composition | Metal Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 3W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm) |
| Base Product Number | RR03J |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C |