
Recom Power
Product No:
RS-0505S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 5V 2W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
17.784
17.784
5
17.6453
88.2265
10
17.5085
175.085
25
17.23452
430.863
50
16.41391
820.6955
100
15.046005
1504.6005
250
14.772462
3693.1155
500
14.5901
7295.05
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RS (2W) |
| Package | Tube |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Efficiency | 75% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 2 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RS-0505 |
| Voltage - Isolation | 1 kV |
| Operating Temperature | -45°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 9V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 400mA |