
Recom Power
Product No:
RS-0512D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 2W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
19.0095
19.0095
5
18.867
94.335
10
18.7207
187.207
25
18.42848
460.712
50
17.55106
877.553
100
16.08844
1608.844
250
15.795916
3948.979
500
15.6009
7800.45
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RS (2W) |
| Package | Tube |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Efficiency | 80% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 2 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | -12V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RS-0512 |
| Voltage - Isolation | 1 kV |
| Operating Temperature | -45°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 9V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 83mA, 83mA |