
Recom Power
Product No:
RS-0512D/H2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 2W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
20.9285
20.9285
5
20.7651
103.8255
10
20.60455
206.0455
25
20.2825
507.0625
50
19.31654
965.827
100
17.70686
1770.686
250
17.384924
4346.231
500
17.1703
8585.15
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RS (2W) |
| Package | Tube |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Efficiency | 80% |
| Applications | ITE (Commercial), Medical |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 2 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | -12V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RS-0512 |
| Voltage - Isolation | 2 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 9V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 83mA, 83mA |