
Recom Power
Product No:
RS-053.3S/H2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
19.551
19.551
5
19.399
96.995
10
19.24795
192.4795
25
18.94718
473.6795
50
18.04468
902.234
100
16.54102
1654.102
250
16.240288
4060.072
500
16.0398
8019.9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RS (2W) |
| Package | Tube |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Efficiency | 69% |
| Applications | ITE (Commercial), Medical |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 2 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RS-053.3 |
| Voltage - Isolation | 2 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 9V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 500mA |