
Recom Power
Product No:
RS-1205S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 5V 2W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
17.708
17.708
5
17.5693
87.8465
10
17.43345
174.3345
25
17.1608
429.02
50
16.34361
817.1805
100
14.98169
1498.169
250
14.709268
3677.317
500
14.491338
7245.669
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RS (2W) |
| Package | Tube |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Efficiency | 75% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 2 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RS-1205 |
| Voltage - Isolation | 1 kV |
| Operating Temperature | -45°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Current - Output (Max) | 400mA |