
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
RS-50-5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 50W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
17.974
17.974
10
16.91475
169.1475
25
16.38598
409.6495
50
15.8574
792.87
100
15.32882
1532.882
250
14.80024
3700.06
500
14.53595
7267.975
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | MEAN WELL USA Inc. |
| Type | Enclosed |
| Series | RS-50 (50W) |
| Package | Box |
| Features | Adjustable Output, Universal Input |
| Efficiency | 83% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 50W |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CB, CCC, CE, cURus, EAC, TUV |
| Voltage - Input | 88 ~ 264 VAC, 125 ~ 373 VDC |
| Size / Dimension | 3.90" L x 3.82" W x 1.42" H (99.0mm x 97.0mm x 36.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Current - Output 1 | 10 A |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 5 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Base Product Number | RS-50 |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C (With Derating) |