
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
RS07K-GS18
Manufacturer:
Package:
DO-219AB (SMF)
Batch:
-
Description:
DIODE GP 800V 500MA DO219AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4465
0.4465
10
0.361
3.61
100
0.24567
24.567
500
0.184224
92.112
1000
0.138168
138.168
2000
0.126654
253.308
5000
0.118978
594.89
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-219AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | RS07 |
| Capacitance @ Vr, F | 4pF @ 4V, 1MHz |
| Supplier Device Package | DO-219AB (SMF) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 300 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 µA @ 800 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 500mA |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3 V @ 1 A |