
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
RS1GLW
Manufacturer:
Package:
SOD-123W
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 400V 1A SOD123W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.361
0.361
10
0.2527
2.527
100
0.12768
12.768
500
0.104158
52.079
1000
0.077282
77.282
2000
0.065018
130.036
5000
0.062158
310.79
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOD-123W |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | RS1G |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | SOD-123W |
| Reverse Recovery Time (trr) | 150 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 400 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3 V @ 1 A |