
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
RS1JLS
Manufacturer:
Package:
SOD-123HE
Batch:
-
Description:
DIODE GP 600V 1.2A SOD123HE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4275
0.4275
10
0.29925
2.9925
100
0.15124
15.124
500
0.123405
61.7025
1000
0.091561
91.561
2000
0.077036
154.072
5000
0.073644
368.22
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOD-123H |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | RS1J |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | SOD-123HE |
| Reverse Recovery Time (trr) | 300 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.2A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3 V @ 1.2 A |