
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
RS1KAL
Manufacturer:
Package:
Thin SMA
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
DIODE GEN PURP 800V 1A THIN SMA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4465
0.4465
10
0.3135
3.135
100
0.15827
15.827
500
0.129086
64.543
1000
0.095779
95.779
2000
0.080579
161.158
5000
0.077036
385.18
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-221AC, SMA Flat Leads |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | RS1K |
| Capacitance @ Vr, F | 7pF @ 4V, 1MHz |
| Supplier Device Package | Thin SMA |
| Reverse Recovery Time (trr) | 500 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 µA @ 800 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3 V @ 1 A |