
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
RS1KLS
Manufacturer:
Package:
SOD-123HE
Batch:
-
Description:
DIODE GP 800V 1.2A SOD123HE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.418
0.418
10
0.29925
2.9925
100
0.15105
15.105
500
0.133893
66.9465
1000
0.104206
104.206
2000
0.093262
186.524
5000
0.091181
455.905
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOD-123H |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | RS1K |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | SOD-123HE |
| Reverse Recovery Time (trr) | 300 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 800 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.2A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3 V @ 1.2 A |