
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
RS1KM
Manufacturer:
Package:
Micro SMA
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 800V 1A MICRO SMA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.361
0.361
10
0.28215
2.8215
100
0.169385
16.9385
500
0.156883
78.4415
1000
0.106676
106.676
2000
0.098211
196.422
5000
0.094126
470.63
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2-SMD, Flat Lead |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | RS1K |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | Micro SMA |
| Reverse Recovery Time (trr) | 500 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 800 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3 V @ 1 A |