
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
RS1ML
Manufacturer:
Package:
Sub SMA
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 1KV 800MA SUB SMA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.437
0.437
10
0.30305
3.0305
100
0.15314
15.314
500
0.124925
62.4625
1000
0.092692
92.692
2000
0.077986
155.972
5000
0.074556
372.78
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-219AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | RS1M |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz |
| Supplier Device Package | Sub SMA |
| Reverse Recovery Time (trr) | 500 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 1000 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 800mA |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3 V @ 800 mA |