
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
RS1MLW
Manufacturer:
Package:
SOD-123W
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 1KV 1A SOD123W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3705
0.3705
10
0.2565
2.565
100
0.129295
12.9295
500
0.105469
52.7345
1000
0.078252
78.252
2000
0.065835
131.67
5000
0.062947
314.735
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOD-123W |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | RS1M |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | SOD-123W |
| Reverse Recovery Time (trr) | 250 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 1000 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3 V @ 1 A |