
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
RS2KAL
Manufacturer:
Package:
Thin SMA
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
DIODE GEN PURP 800V 2A THIN SMA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3895
0.3895
10
0.2736
2.736
100
0.138035
13.8035
500
0.122303
61.1515
1000
0.09518
95.18
2000
0.085186
170.372
5000
0.083286
416.43
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-221AC, SMA Flat Leads |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | RS2K |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz |
| Supplier Device Package | Thin SMA |
| Reverse Recovery Time (trr) | 500 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 µA @ 800 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3 V @ 2 A |