
Recom Power
Product No:
RS3-0505S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 5V 3W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
16.359
16.359
5
16.2355
81.1775
10
16.112
161.12
25
15.86424
396.606
50
15.36853
768.4265
100
13.88121
1388.121
250
13.633336
3408.334
500
13.385462
6692.731
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RS3 (3W) |
| Package | Tube |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Efficiency | 79% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 3 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RS3-0505 |
| Voltage - Isolation | 1 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 71°C |
| Voltage - Input (Max) | 9V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 600mA |