
Recom Power
Product No:
RS3-0509D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER +/-9V 3W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
19.114
19.114
5
18.9658
94.829
10
18.81855
188.1855
25
18.52462
463.1155
50
17.64264
882.132
100
16.17242
1617.242
250
15.878376
3969.594
500
15.643137
7821.5685
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RS3 (3W) |
| Package | Tube |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Efficiency | 81% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 3 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | 9V |
| Voltage - Output 2 | -9V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RS3-0509 |
| Voltage - Isolation | 1 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 71°C |
| Voltage - Input (Max) | 9V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 167mA, 167mA |