
Recom Power
Product No:
RS3-0509S/H2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 9V 3W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
19.4845
19.4845
5
19.3344
96.672
10
19.1843
191.843
25
18.8841
472.1025
50
17.98502
899.251
100
16.486205
1648.6205
250
16.186442
4046.6105
500
15.9866
7993.3
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RS3 (3W) |
| Package | Tube |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Efficiency | 80% |
| Applications | ITE (Commercial), Medical |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 3 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 9V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RS3-0509 |
| Voltage - Isolation | 2 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 71°C |
| Voltage - Input (Max) | 9V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 333mA |