
Recom Power
Product No:
RS3-053.3S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 3W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
17.7175
17.7175
5
17.5807
87.9035
10
17.4439
174.439
25
17.17182
429.2955
50
16.35406
817.703
100
14.99119
1499.119
250
14.718616
3679.654
500
14.5369
7268.45
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RS3 (3W) |
| Package | Tube |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Efficiency | 75% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 3 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RS3-053.3 |
| Voltage - Isolation | 1 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 71°C |
| Voltage - Input (Max) | 9V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 600mA |